BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Fen Bilimleri Enstitüsü

 

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı

Prof. Dr. Sedat NAZLIBİLEK
Elektrik Elektronik Mühendisliği ABD Başkanı

Rabia BÜLBÜL

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Sekreteri

Tel: 0312 246 6663

   Elektrik-Elektronik Mühendisliği, günümüz dünyasında çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren üretim ve hizmet sektörlerince en sık ihtiyaç duyulan mühendislik disiplinlerinden biridir. Bu sektörlerin birçoğu gelişimlerini, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanındaki teknolojik gelişmelere ve yeniliklere borçludur. Elektrik–Elektronik Mühendisliği, insanın günlük yaşantısı kadar, hemen hemen tüm meslek ve çalışma alanlarında “olmazsa olmaz” nitelikte bulunan araç, gereç ve uygulama alanlarını doğuran, bu yüzden de insan ve toplum yaşamını en derinden etkileyen meslek dalıdır. Öte yandan, teknoloji alanındaki en çarpıcı ve en sık karşılaşılan yeniliklerin elektronik alanında olduğunu söylemek de hatalı olmayacaktır. Bu nitelikler, elektrik-elektronik alanını, ileri düzeyde araştırma–geliştirme çalışmalarına en çok gereksinim duyulan ve açık olan alan haline getirmiştir. Bu açığı kapamada katkı sağlamak ve gerekli akademik çalışmaları yapmak üzere yaşama geçirilen Anabilim Dalımız, Mühendislik Fakültesinin en eski bölümü olan Elektrik–Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün, Fen Bilimleri Enstitüsü içerisindeki uzantısı konumundadır.

Lisansüstü programlarımız; Yüksek Lisans (Tezli) ve Doktora (Lisansa dayalı ve Yüksek Lisansa dayalı) programlarını içermektedir. Bu programlar; haberleşme sistemleri, sinyal ve görüntü işleme, denetim sistemleri, bilgisayarlar ve sayısal sistemler, güç elektroniği, akıllı sistemler, yapay zeka, medikal gibi alt uzmanlık alanlarında araştırma, geliştirme, tasarım, yayın ve uygulama çalışmaları yapmayı amaçlamaktadır. Söz konusu çalışmaların evrensel standartlarda olması ve elektrik–elektronik alanındaki yeniliklere doğrudan katkı sağlayabilecek insan kaynaklarının yetiştirilmesi, üzerinde özenle durduğumuz önceliklerimizi belirlemektedir.

Güçlü Özelliklerimiz:

  • Üniversitemiz ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve ANOVA, ASELSAN, FNSS, HAVELSAN, Nurol Makina, Onur Mühendislik, ROKETSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ve YOL-BAK şirketleri arasında Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) mutabakatı.
  • Üniversitemiz ile Anadolu Organize Sanayi Bölgesi arasında;  sağlık, eğitim ve mesleki gelişim, bilgi ve teknoloji transferi kapsamında işbirliği protokolü.
  • KOSGEB işbirliğinde üniversitemiz bünyesinde Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin alt uzmanlık alanlarında; konularında yetkin, deneyimli ve tam zamanlı dinamik bir öğretim elemanı kadrosu.
  • Endüstri ile ortak tez konuları geliştirme imkanı.
  • Patent ve faydalı model alımında üniversitemiz BİTTO desteği.
  • Sektörel ve teknolojik gelişme ve beklentilere uygun olarak sürekli güncellenen ders kataloğu.
  • Farklı alanlarda, güncel konularda zengin ve yoğun uygulama ağırlıklı dersler.
  • Derslerin hafta içi 18:00 ile 21:00 arasında olması.

Doktora Yeterlik Sınavına İlişkin Bilgiler