BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Fen Bilimleri Enstitüsü

 

Burslar

1-Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına başvuracak olan, önceki öğrenimlerinde yüksek başarı göstermiş, aşağıdaki koşulları sağlayan adaylara, belirlenecek kontenjan dahilinde, karşılıksız “%100 Öğretim Ücreti Bursu” verilebilecektir. Söz konusu burs için:

a)Adayların aşağıdaki tabloda yer alan sınavların birinden karşılarında belirtilen en düşük puanı almış olmaları,

Sınav Adı

Tezli Yüksek Lisans başvurusu için

Yüksek Lisansa Dayalı Doktora başvurusu için

Lisansa Dayalı Doktora başvurusu için

ALES (Sayısal)

70

75

85

GRE (Quantitative)

155 (696)

156 (713)

158 (740)

 

 

 

 b)Adayların lisans eğitimi genel not ortalamasının, yüksek lisans programları için en az 3.00/4.00 veya eşdeğeri; doktora programı için en az 3.00/4.00 veya eşdeğeri olması,

c)Adayların (Başkent Üniversitesi mezunları dahil), aşağıdaki İngilizce dil sınavlarından birinden, karşılarında belirtilen en düşük puanı almış olmaları gerekmektedir.

d)Yukarıdaki koşulları sağlayan adaylara burs verilip verilmemesine; yapılacak mülakat ve genel başarı değerlendirmesi sonucuna göre, Rektörlükçe karar verilecektir.  

Sınav Adı

Tezli Yüksek Lisans

Doktora

KPDS-ÜDS-YDS

70

75

YÖK DİL(Fen Bilimleri Alanı)

70 75

TOEFL

84 (IBT)

90 (IBT)

CAE

B

A

CPE

C

C

PTE (Akademik)

71

75

Başkent Üniv. Sınavı

70

-

 

 

 

 

 

 

 

 


 


2- Başkent Üniversitesi Burs Yönergesi uyarınca, eğitimi sırasında genel not ortalaması en az 3.90 olan en az 3 dersini tamamlamış olan  öğrencilere, Rektörlük onayıyla, Başarı Bursu verilebilecektir.

3- Özel öğrenci olarak ders alacak öğrenciler yukarıda belirtilen burslardan yararlanamazlar.

4- Başkent Üniversitesi programlarından mezun olup, lisansüstü programlara kayıt hakkı kazanan veya özel öğrenci olarak ders alacak olan öğrencilere ve mezunlarımıza eğitim ücretinin %30’u oranında Destek Bursu verilir.